OzelKadin.Net

Avokadonun Cilde Faydaları

63
21 Ağustos 2020 - 12:32
Son yıllarda evlerimize daha sık girmeye başlayan avokado çok sayıda vitamin ve mineral içeren yapısıyla tam bir lezzet ve sağlık deposu. Ana vatanı Orta Meksika olan avokado narenciyenin yetiştiği tüm iklimlerde üretilebilmesine rağmen soğuğa karşı çok daha hassastır. Bu özelliği sayesinde narenciyeden daha sınırlı bir üretim alanı olan avokado son yıllarda ülkemizde de bol miktarlarda üretilmektedir. Tam bir sağlık deposu olan Avokadonun Cilde Faydaları da saymakla bitmiyor.

Avokado Cildinizi Nemlendirir

Avokado içerdiği sağlıklı yağlar ile cildinizi nemlenmesine ve kaybettiği yağı geri kazanmasına yardım eder. Cilt yağları ile uyumlu bir yağ olan avokado yağı, cildi besler ve hava koşullarının ciltte bıraktığı olumsuz etkiyi yok eder. İçerdiği omega-3 sayesinde sivilce, küçük yanık ve kesik izleri gibi cilt üzerinde oluşan lekelerin iyileşmesinde aktif rol oynar. İltihaplanmayı önleyici etkisi nedeniyle sivilcelerin iz bırakmasının da önüne geçer. Cildiniz üzerinde bu etkileri yaşamak için olgun bir avokadoyu iyice ezmelisiniz. Püre haline gelen avokadoyu cildinize sürerek yaklaşık on dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. On dakika sonunda cildinizi yıkayarak nemli ve parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Avokado Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

Avokado anti-aging özelliğine sahip bir meyvedir. Ezilmiş bir olgun avokadonun cilde uygulanması cilt üzerinde meydana gelen yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Cildinizi ölü derilerden arındırmak ve pul pul dökülmenin önüne geçebilmek için ezmiş olduğunuz olgun avokado içerisine yulaf ve bir miktar şeker karıştırabilirsiniz.

 

[affiliate_news id=”1678″]

 

Bu karışımı cildinize uygulayıp on dakika beklettikten sonra sabun kullanmadan duru su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemle yulaf cildiniz üzerinden ölü deriyi arınacak ve avokado yağı cildinizi nemlendirerek yumuşak bir duruma getirecektir. Avokado sayesinde cildiniz yenilenerek her zaman genç ve canlı gözükecektir. Avokada tam bir antioksidan deposu olması nedeniyle yaşlanma etkilerini tersine çevirmektedir.

Daha Canlı Saçlar İçin Avokado

Saç uzamasının önündeki en büyük engellerden birisi yeterli ve dengeli beslenme eksikliğidir. Sağlıklı ve yeterli beslenilmediğinde saçların uzaması durur ve saçlarda mat ve sönük bir görünüşe neden olur. Avokadonun içerdiği protein ve vitaminler ile saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz. Avokado kullanarak yapacağınız saç maskesi hem saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardım edecek hem de kaybettiği parlak ve dolgun görünüşe tekrar kavuşmasına yardım edecektir. Avokadolu saç maskesini hazırlamak için öncelikle olgunlaşmış bir avokadonun ezilerek püre haline getirilmesi gerekmektedir. Avokadonun Faydaları ve etkisini arttırmak için bu pürenin içerisine bir yemek kaşığı bal, bir yumurta ve bir iki damla biberiye yağı eklenir. İyice karıştırılan karışım saça uygulanır. Saçınıza bir duş bonesi takmanız karışımın etkisini arttıracaktır. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı sadece ılık su ile durulanarak avokadolu saç bakımı tamamlanmış olur.

Avokado Doğal Bir Güneş Kremidir

Avokadoyu doğal bir güneş kremi olarak kullanabilirsiniz. İçerdiği yüksek oranda antioksidanlar, güneşin cilde zarar veren ultraviyole ışınlarından cildinizi korur. Sadece güneşin zararlı ışınlarından korunmak için değil, güneş yanıklarına karşı olarak da Avokado kullanılabilir. Uzun süre güneş altında kalmanız halinde cildinizde oluşan güneş yanıklarının üzerine ezilmiş avokado püresini uygulayabilirsiniz. Nemlendirici özelliği sayesinde güneş yanığı oluşan bölgeyi nemlendirir ve yağı ile iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olur.

Kuru ve çatlak topukları tedavi etmek içinde avokadodan yararlanılabilir. Kaliteli bir nemlendirme özelliğine sahip olduğundan topuklarınızda ki kuru ve çatlak görünümü ortadan kaldırır. Ayaklarınızı on dakika sabunlu suda beklettikten sonra durulayıp Avokado uygulamasını yapabilirsiniz. Günlük ve düzenli olarak uygulandığı takdirde topuklarınız yumuşayacak ve çatlaklar zaman içerisinde kaybolacaktır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.