OzelKadin.Net

Astıma Ne iyi Gelir

177
02 Ağustos 2020 - 1:14
Astım hastalığına maalesef henüz bir çözüm yolu bulunamamıştır, tedavi bulunması zor bir hastalıktır. Astımı geçirmek mümkün olmasa da astımın neden olduğu semptomlara yönelik iyileştirici alternatif çözüm yolları bulmak astımı hafifletmek adına en doğru yoldur. Astım krizlerini önlemek, kriz anında yaşanacak sancılı anlardan kurtulmak için öncelikle astımı tetikleyecek faktörleri bilmek gerekir. Zira sorunun kaynağını bilmeden sorunu çözmek imkansızdır.

Astıma neden olan faktörler; sigara, şiddetli soğuk hava, toz, hayvan tüyü, polen, ağır stres altında olmak, küflü ve rutubetli ortamlar, reflü gibi sağlık sorunlarıdır. Bazı ilaçları kullanmak bile yan etki olarak oksijen sıkıntısı çekmeye neden olduğundan astım krizini tetikleyebilir. Bu faktörleri azaltıcı veya bu faktörler karşısında vücudun direncini koruyucu önlemler alındığında, astıma karşı gardınızı korumuş olursunuz.

Astıma iyi gelen yiyecekler içecekler

Astımı geçirmek için uygulanabilecek üç yol bulunmaktadır. Bu yollar; astımın belirtilerini ortadan kaldırmak, astıma sebebiyet veren durumları çözmek ve astım nöbeti gerçekleştiyse reçeteli olan ilaçların kullanımıyla nöbetin sonlanmasını sağlamaktır. Astımla ilgili doğal yollarla çözüm arayışında olunsa da mutlaka doktor gözetiminde olmak, gerekli ilaçları ve spreyleri kullanmak hayati önem taşır.

Astım semptomları genellikle şu şekilde karşımıza çıkar; göğüs sıkışması, nefes darlığı, nefes alıp verirken çıkan ıslık sesi, göğüs ağrısı, hırıltı, hafif başlayan öksürüklerin artışı. Bu semptomları azaltıcı doğal yollar, astımın tedavi edilmesini sağlamaz fakat astım nöbetine girmeyi engelleyerek bir nevi hastalığın oluşumunu önler.

Karanfil Çayı

Karanfil ferahlatıcı etkisi bulunan ve göğüs ağrılarına iyi gelen bir bitkidir. 5-6 tane karanfilin 1 bardak suda kaynatılması ve süzüldükten sonra ılıyan suyun içine bal eklenmesi ile oluşan karışım günde 2 defa tüketilebilir. Bu ağrıları, tahrişleri azaltacak ve rahat nefes almayı sağlayacaktır.

 

[affiliate_news id=”9954″]

 

İncir Yemek

En doğal ve şifa kaynağı astım önleyici çözümler arasında incir tüketmek vardır. Bir gün önceden suya koyulan 2-3 adet inciri sabah aç karnına yemek, hatta oluşan o suyu da içmek astım semptomlarını hafifletici etkilere sahiptir.

Kahve İçmek

İçeriğinde kafein bulunan besinler, astım ataklarını yatıştırıcı etkiye sahiptir. Kafeinin genel olarak vücudu rahatlatıcı, gevşetici etkisi bulunduğundan hava kanallarını rahatlatarak oksijenin akciğere ulaşımını kolaylaştırır. Kafein çocuklar için kullanımı doğru bulunan bir madde değildir bu nedenle astım hastası çocukların da kullanmaması daha sağlıklı olur. Fakat yetişkin bireylerin astım hastalığına çözüm alternatifi olarak kahveyi değerlendirmesi olumlu sonuçlar verecektir.

Okaliptüs Yağı

Astım, tıkanan solunum yolu nedeniyle ortaya çıkar. Solunum yollarının rahatlaması, rahat nefes alınabilmesi için de okaliptüs yağı faydalı yağlar arasında yer alır. Sıcak suyun içine damlatılacak olan 10 damla kadar yağ, bu sıcak suyun buharının solunumunda akciğerlere ulaşarak bronşlarda rahatlatıcı etkisini gösterecektir.

Zencefil

Astım için çözüm önerileri sadece astımlı olan insanların deneyeceği yollar değildir. Kış aylarında çayını yapıp içtiğimiz, veya aromalı pastil içinde bulunan zencefil solunum yolları için çok güçlü bir temizleyicidir. Zencefilin solunum yolları rahatsızlığı çekilebileceği düşünülen her zaman kullanılması mümkündür, astımı bulunan kişilerin de düzenli olarak kullanması etkisini gösterecektir. Zencefil suyu bal ile karıştırılabilir, pastil olarak kullanılabilir veya demlenerek çay şeklinde tüketerek soruna çözüm bulunabilir.

Karanfil Yağı

Ağrı kesici, spazm çözücü ve iltihap kurutucu özelliği bulunan karanfil yağının göğüs bölgesine, ciğerlerin bulunduğu noktalara masaj yapılarak yedirilmesi bronşlardaki iltihabın kurumasına, nefes alış verişin yumuşayarak havanın ciğerlere daha rahat ulaşmasına olanak sağlayacaktır.

Bal

Hakiki, saf bal oldukça şifalı bir besindir. Balın sıcak suda çözünmesi ile bu karışımı tüketmek en doğal yoldan hem besin alınmasını hem de bu besinin vücudun sağlıklı çalışmayı tetiklemesini sağlar. Yatmadan önce ballı su içmek gece boyu solunum rahatlamasını sağlayacaktır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.