OzelKadin.Net

Argan Yağı Faydaları

127
28 Temmuz 2020 - 18:02
Fas’ta yetiştirilen Argan ağaçlarının çekirdekleri sayesinde elde edilen argan yağı, birçok sağlık sorununa fayda vermesi nedeni ile yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Kalp rahatsızlıklarından, cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılan argan yağı mutfaklarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Dünya genelinde uzun süredir kullanılmakta olan argan yağının ülkemize gelmesi yaklaşık on yıl öncesine dayanmaktadır. Argan ağacının sadece Fas’ta yetişiyor olması bu faydalı ürün ile geç tanışmamıza neden olmaktadır. Argan yağı faydaları saymakla bitmeyeceği gibi, mucizevi etkileri bulunan bir bitkisel ürünün cilt ve saç bakımı üzerindeki etkileri de oldukça kuvvetlidir. İçeriğinde oldukça fazla gama, alfa, beta ve E vitamini barındıran Argan yağı, tüm vücut için oldukça faydalı bir üründür.

Argan Yağı Faydaları Nelerdir ?

Argan yağının birçok faydası olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Fakat tamamen cilt dostu olan argan yağının cilt içinde sayısız faydası bulunmaktadır. Argan yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

1-Cilt Yenilenmesini Sağlar

Sayısız faydayı içinde barındıran argan yağı, hücre yenileyici özelliği sayesinde, cildi besler ve cildin kendini yenilemesini sağlar. Cilde hiç bir zararı bulunmayan argan yağı, kırışıklıkların giderilmesi ve cildin doğal gençliğini koruması amacı ile de kullanılmaktadır.

2-Göz Altı Torbalarından Kurtulmanızı Sağlar

Argan yağı kullananlar, düzenli uygulama yaparak göz altı torbalarının oluşmasını engellemekte ve hali hazırda var olan göz altı torbası görüntüsünün normalleşmesini sağlamaktadır.

3-Cildin Beslenmesini Sağlar

Cilt kuruması özellikle kış aylarında kişileri rahatsız eden konuların başında yer almaktadır. Kuruyan bir cilt kaşıntıya ve çeşitli dermatolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Argan yağının içinde bulunan E vitamini ve faydalı asitler, cilt kurumasını önleyerek ve meydana gelebilecek cilt hasarlarının onarılmasını sağlamaktadır.

4-Sivilce Oluşumuna Yol Açmaz

Cilde faydalı olan tüm bitkisel yağlar cildin canlanmasını ve beslenmesini sağlamasının yanı sıra, içinde bulunan fazla yağdan dolayı aşırı kullanımda sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Sayısız faydası bulunan argan yağını kullanacak kişiler, argan yağı sivilce yapar mı diye düşünceler ile baş başa kalabilmektedir. Fakat bilinmelidir ki argan yağı içindeki faydalı asitler sayesinde sivilce oluşturmamakla birlikte, ciltte bulunan sivilce sorunununda azalmasına fayda sağlamaktadır.

[affiliate_news id=”10739″]

 

5-Çatlakların Onarılması Sağlar

Çeşitli nedenlerden dolayı ciltte meydana gelen çatlaklar, argan yağı sayesinde onarılmaktadır. Argan yağının temelini oluşturan E vitamini, cildi nemlendirerek ve cildin elastikliğini arttırmaktadır. Bu sayede cilt sürekli nemli kalarak kurumaz ve çatlak oluşumu meydana gelmez.

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir ?

Birçok alanda kullanılan argan yağı, saç bakım ürünleri içinde ve saç bakımında sıklıkla kullanılmaktadır. En iyi argan yağı tercihi ile saçlarınızın eşsiz bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Argan yağının saç bakımındaki faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Saç Bakım Kremi
Argan yağı kırılgan, yıpranmış ve kuru saçlara uygulandığında saç kremi görevi görmektedir. Elinize damlatacağınız 3-4 damla argan yağı ile saçlarınıza masaj yaparak sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

2-Saç Derisini Besler
Cildi besleme özelliği bulunan argan yağı, saç derisini de besleyerek güçlü, sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlamaktadır. Argan yağı, parlaklığını yitirmiş ve fazla ısıya maruz kalarak yıpranmış saçların onarılmasında da sıklıkla kullanılmaktadır. pahalı ve kimyasal içerikli ürünler yerine, en iyi argan yağı tercihi ile kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

3-Saç Boyalarının Kalıcılığını Arttırıyor
Saçlarını sık sık boyatmak zorunda kalan kişiler, kullanacakları boyanın içine bir miktar argan yağı ekleyerek saç boyasının daha uzun kullanılmasını sağlayabilirler. Ayrıca saç boyasının içine ekleyeceğiniz argan yağı saçlarınızın mat görüntüsünden kurtulup, eşsiz bir parlaklığa kavuşmasını sağlayacaktır.

4-Saçlarınızın Gürleşmesini Sağlar
Argan yağı içinde bulunan E ve A vitaminleri sayesinde, saçların gürleşmesini ve canlılık kazanmasını sağlamaktadır.

5-Kepek Oluşumunu Engeller
İçindeki asit ve faydalı vitaminler sayesinde cildi nemlendiren argan yağı, kepek oluşumunu engeller ve var olan kepek görüntüsünden kurtulmanızı sağlar.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.