Kapat

Anne Sütünü Artıran Faktörler

Anne Sütünü Artıran Faktörler

Yeni doğum yapmış annelerin ve anne adaylarının kaygı duyduğu ortak konulardan bir tanesi de anne sütünün yetip yetmeyeceği konusudur. Yeni doğum yapmış olan anneler doğum sonrasında çeşitli hormonsal değişimler ile karşılaşmaktadır. Bu durum ise anne sütünü yakından etkilemektedir. Sizlere bu yazımızda Anne Sütünü Artıran Faktörler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Doğum sonrasında annelerin yaşamış olduğu hormonsal değişim neticesinde vücut sür üretmeye başlamaktadır. Süt üretimi herhangi bir yapay ya da tıbbi yardım olmaksızın insan biyolojisi neticesinde gerçekleşmekte ve bebeğe yeterli oranda sür üretmektedir. Fakat bazı durumlarda anne sütü yetersiz kalmakta hatta süt kesilmektedir. Bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli olan anne sütünün kesilmesi durumu ise birçok anne ve anne adayı için kaygıya ve endişeye düşürmektedir. Bunların yanı sıra çok nadir olarak görülse de bazen bebekler anne sütünü reddetmekte ve içmemektedir. Durum böyle olunca yeni doğum yapmış anneler ve birçok anne adayı Anne Sütünü Artıran Faktörler konusunu araştırmakta ve bilgi edinmeye çalışmaktadır. Makalemizde Anne Sütünü Neler Artırır, Anne Sütünü Etkiyen Faktörler ve Anne Sütünü Artıran Faktörlerden bahsedeceğiz.

Anne Sütü Nasıl Artar ?

Anne Sütünün Artmasını istiyorsanız bazı etkenlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yeni doğum yapan annelerin özellikle hem kendi sağlığı açısından hem de bebeklerinin sağlığı açısından beslenme düzeni, uyku düzeni ve psikolojik değişim gibi birçok etkene dikkat etmesi gerekmektedir. Bir şey olmaz diyerek geçiştirilen bu etkenler bir süre sonra anne sütünün azalmasına hatta kesilmesine de neden olmaktadır. Sizler için Anne Sütünü Artıran Faktörleri Listeledik;

Bebeklerin Banyo Bakımı Nasıl Yapılır

İşte Anne Sütünü Artıran Faktörler;

  • Beslenme Düzeni: Annelerin ve anne adaylarının doğum sonrasında beslenme düzenlerine oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Doğum sonrası alınan kiloların atımında ve bebeğin ihtiyacı olan sütün karşılanmasında beslenme düzeni oldukça önemlidir. Bir diyetisyen yardımı ile alacağınız destek hem sizlerin süt üretimi açısından hem de hamilelik döneminde almış olduğunuz kiloları vermeniz açısından sizlere fayda sağlayacaktır.
  • Uyku Düzeni: Dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız uyku düzeninizi kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Özellikle hamilelikten sonra meydana gelen uyku problemlerini yenmeniz hem vücudunuzun dinçlik kazanmasını sağlayacak hem de psikolojik olarak sizleri rahatlatacaktır. Bu durum ise vücudun üretmiş olduğu süt miktarının artmasını sağlayacaktır.
  • Psikolojik Etkenler: Hamilelik sürecinde almış olduğunuz psikolojik desteğin ve motivasyonun hamilelik sürecinden sonra da devam etmesi gerekmektedir. Sinir ve stres gibi sizleri olumsuz olarak etkileyecek duygu karmaşasından kurtularak pozitif bir yaşamı benimsemeniz hem sizlerin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kendinizi psikolojik olarak pozitif tutarak ve motive ederek hem bebeğinizin sağlığını koruyabilir hem de sütünüzü artırabilirsiniz.
  • Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durulması: Bebek emzirme döneminde yani 6 aylık süreçte sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız gerekmektedir. Sigara ve alkol kendi sağlığınıza zarar vereceği gibi aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Son dönemlerde yaşanan ve artış gösteren uyuşturucu kullanımı ise birçok bebeğin oğduktan sonra hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı oldukça titiz ve özenli davranmalısınız.
  • Meme Rahatsızlıklarının Giderilmesi: Anne adaylarının genellikle yaşamış olduğu ve endişe duyduğu problemlerden birisi de meme rahatsızlıklarıdır. Hormonsal değişim aynı zamanda vücudunuzun bazı bölgelerini de etkilemektedir. Memelerde yaşanan ağrı ve sızının giderilmesi ve önlem alınması için kesinlikle uzman bir doktor tarafından tedavi görmeniz gerekmektedir. Bu hem sizlerin hem de bebeğinizin sağlığı için gerekli ve önemlidir.

Anne Sütünü Etkileyen Faktörler

Anne sütünün azalması ve artmasını etkileyen çeşitli faktörler yer almaktadır. Bunlar arasında en çok görülenleri ise; Stres, yorgunluk, düzensiz emzirme, hastalık durumu,   doğum kontrol ilaçlar ve diğer psikolojik nedenleri listeleyebiliriz. Bu nedenlere dikkat etmeniz ve uzman bir doktor kontrolünde hareket etmeniz bebeğinizin ve sizin sağlığınız kadar sütünüz açısından da oldukça önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın