FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Anne Çocuk 26 Ekim 2015 348 Görüntüleme

Çocuklarda Diş Gıcırdatma – Bruksim

Ebeveynlerin sık sık şikayette bulunduğu konulardan birisi de çocuklarının uyku esnasında dişlerini gıcırdatmalarıdır. Bazen gün içerisinde de çocuklarının dişlerini gıcırdattığını ifade aileler de bulunmaktadır. Aslına bakarsanız her çocuk süt dişlenme, karışık dişlenme ve daimi dişlenme döneminde biraz olsa da dişlerini gıcırdatır. Bu zararsız diş gıcırdatmaların sonucu özellikle süt köpek dişleri ve kesici dişlerde hafif aşınmaların görülmesine sebep vermektedir.

Çocukların yüzde 15’inde ise diş gıcırdatma ya da diş sıkma alışkanlıkları ciddi boyutlarda görülebilmektedir. Bunun neticesinde dişlerde aşırı miktarda aşınmalar, yüz kaslarında belirgin ağrı, baş,boyun ve çene eklemleri ve kulakta ağrılar görülebilir. Erken yaşlarda önleyici tedaviler yapılmadığı taktirde; henüz büyüme ve gelişmesi devam eden çocuklarda hem dişlerde hem de çene ekleminde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Diş gıcırdatmaya ne sebep olmaktadır?

 

Şimdiye kadar yapılmış çalışmalarda kesin bir neden bulunamamıştır. Genelde bir kaç etkenin bir araya gelmesiyle bruksizmin olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar lokal, sistemik ve psikolojik etkenler üzerinde durmaktadır.

Lokal etkenler; dişlerdeki kapanış bağındaki bozukluklar, erken diş temasları yada yüksek yapılmış bir dolgu olabilir.

Sistemik etkenler ise; yetersiz ve dengesiz beslenme, alerji, barsak parazitleri ve endokrin bozuklukluları olabilir. Eğer barsaklar dolmuşsa, gerginleşen barsak duvarından gelen uyarılar beyinde sindirim kanalının faaliyetini başlatır. Barsakda kasılma artar, sindirim enzimleri salgılanır.. tükürük akışı artar, mide asidi artar, çiğneme kasları kasılır veya daha kolay kasılır hale gelir. Bunun neticesinde diş gıcırdatma olabilir. Sinüzit nedeniyle burun akıntısı olan bir hastanın nazofarenks ve orofarenksine sürekli olarak uyarı geliyor demektir. Bu durumda da çocuk diş gıcırdatabilir.

Çocuklarda ayrıca diş sürmesi de diş gıcırdatma nedeni olabilir. Sürme esnasında diş etinde bir baskı oluşur ve bazı biyokimyasal bakteriler bu sırada salgılanır. Bunun neticesinde bu maddeler çevre dokulardaki sinirleri uyararak çiğneme kaslarını uyarır ve istemsiz çene kasılmaları yani diş gıcırdatmaları oluşabilir.

Psikolojik etkenler ise günlük sıkıntılara bağlı veya kişisel stresler başlıkları altında toplanabilir. Ayrıca kuvvetli pişmanlık, emosyonel stres, uykusuzluk, obsesyon, her turlu gerginlik hali ve kıskançlık gibi durumlar da diş gıcırdatmaya neden olabilir.

Diş gıcırdatma nasıl tedavi edilir?

 

Çocuklarda bruksizmin tedavisinde ilk olarak palyatif yani basit çözümler tercih edilmelidir. Öncelikle pedodontist->çocuk->aile üçgeninde konuşularak diş gıcırdatma sıklığı ve şiddeti hakkında detaylı bilgi alınmalıdır. Ardından ağız içi muayene yapılarak dişlerdeki aşınmalar kontrol edilmelidir. Eğer dişlerde aşırı aşınmalar var ise bu bölgelerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ek olarak dişlerin kapanış ilişkisi kontrol edilmeli, bozukluk mevcutsa bunlar basit aşındırmalarla dengelenmeli ve düzeltilmelidir. Eğer bu düzeltmeler yarar sağlamıyorsa basit ağız içi apereyler yapılarak sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Bu arada mutlaka çocuk doktoruna danışılarak çocukta yukarıda saydığımız barsak paraziti veya diğer sistemik etkenlerin varlığının olup olmadığı araştırılmalıdır.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • Sinem Öz :

    8 Şubat 2016-02:17

    Benimde kardeşim disini hep gıcırdatiyor güzel bilgiler paylaşmıssiniz dediklerinizi uygulayacağını.

Tema Tasarım | Osgaka.com