OzelKadin.Net
Ananas Yemenin Sağlığa Faydaları

  • 17 Mayıs 2020
  • 140 kez görüntülendi.
Ananas Yemenin Sağlığa Faydaları
Ananas, uzun yeşil yapraklı bir kök yapısında oluşan tropikal bir meyvedir. Anavatanı Güney Amerika olarak bilinen meyve ılık ve nemli iklimlerde yetişmektedir. 1970′ lerde Hawaii de üretilmeye başlanan meyve günümüzde başta Brezilya olmak üzere ; Filipinler ve Kostarika da yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise iklim bakımından yetiştirilmeye uygun olduğu için Akdeniz ve Marmara bölgelerinde üretimine rastlanmaktadır.

Ananas iri ve sert bir kabuk yapısına sahip, güzel kokulu ve lezzetli bir meyvedir.  Bütün ya da dilimlenmiş şekli ile satın alabileceğiniz meyveyi meyve salatalarında, kokteyl yapımlarında, pasta süslemelerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca reçel ve dondurma yapımlarında tat verici olarak da değerlendirilmektedir.

Tatlı ve ekşi bir lezzete sahip farklı bir aroması olan ananas bolca C vitamini, lif ve bromelain içerdiği için sağlığa da pek çok faydası bulunmaktadır. Bromelain insan vücudundaki proteinleri parçalama özelliğine sahip bir enzimdir. Bu özelliği sebebiyle olgunlaşmamış ya da çiğ bir ananas tüketirseniz ağızda yanma hissi ile karşılaşabilirsiniz. Ananası pişirerek ya da gövde ve çekirdek kısımlarını ayırarak çiğ olarak tükettiğinizde ağızdaki yanma hissini yok edebilirsiniz.

Bol vitamin ve mineraller içeren ananas yemenin sagliga faydaları cilt sağlığına ve anne adaylarının hamilelikte karşılaştığı sağlık sorunlarına pek çok faydası bulunmaktadır;

Ananasın Cilde Faydaları

Kişisel bakımına özen gösterenler canlı ve parlak bir cilt görünümü için yüksek maliyetler ödeyerek kullandıkları dermatolojik ürünler  dışında maliyeti daha düşük, aynı zamanda sağlığa daha faydalı doğal ürünleri de alternatif olarak kullanmaktadırlar.

Cilt sağlığı için kullanılabilecek ideal bir meyve olan ananas, içerdiği C vitamini sayesinde ciltteki akneleri ve sivilceleri yok eder. Aynı zamanda kollojen yenileyici bir özelliğine sahip olduğu için cildin genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Bunların dışında A vitamini eksikliği sebebiyle oluşan ayak çatlaklarını gidermesi, içerdiği B vitamini sayesinde tırnakları güçlendirmesi ve cildin nemini dengeleyerek parlak ve canlı görünmesine yardımcı olmasını ananasın cilde faydaları olarak sıralayabiliriz.

Hamilelikte Ananasın Faydaları

Vitamin ve mineraller bakımında zengin içeriğe sahip ananası tüketmek hamilelik dönemlerinde anne adaylarına yaşadıkları ufak sağlık sorunlarında yardımcı olacaktır.

İçerdiği zengin vitaminler sayesinde bağışıklı sistemini güçlendirerek hasta olma riskini azaltır. Ayrıca hamilelikte sıkça görülen kabızlığa karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak da kullanılabilir.  Hamilelik sebebiyle el ve ayaklarda oluşan ödemlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak anne adaylarını rahatlatmaktadır.

Hamilelikte ananasın faydaları anne adayına olduğu kadar bebeğe de  bulunmaktadır. Ananasta günlük c vitamini ihtiyacını karşılayacak  folat, B16, demir, bakır ve magnezyum bulunduğu için tüketildiğinde bebeğinizin gelişimi ve sağlığı açısından olumlu etkileri olacaktır.

Ananasın Kabuğunun Faydaları

Ananası tüketmek için kabuğundan ayırdığınızda kabukları çöpe atmadan önce sağlığa ne gibi faydalarının olduğunu bilmeniz gerekir. Ananas kabuğu sindirime ve zayıflamaya yardımcı olarak tüketilebileceği gibi idrar sökücü özelliğiyle de vücuttaki fazla sıvıları dışarı atarak ödem oluşumunu önlemektedir.

[affiliate_news id=”11299″]

Vücudun su dengesini koruma ve hafızayı güçlendirme özelliğine sahip olan meyve ayrıca öksürüğe karşı birebir çözüm sağlar. Kabukları küçük parçalara ayırıp bir kaba aldıktan sonra üzerini kaplayacak şekilde kaynar su ilave ederek bir saat bekletin. Sonrasında içerisine bal ekleyerek tükettiğinizde öksürüğü kesecektir.

Bromelain enzimi dış kabukta daha fazla olduğu için kansere karşı önlem almak için tüketilmesi de faydalıdır.Ayaklarda oluşan nasırlar için, ananas kabuğunu ayırdıktan sonra kabuğun iç kısmını nasırın üzerine koyarak bir gece bekletin. Nasır tedavisinde etkili bir çözüm olduğunu göreceksiniz.

Ananas Kabuğunun faydaları düşünüldüğünde insan sağlığı için önemli bir besin kaynağı olduğunu görebiliriz.  Ananas; yiyecek, içecek olarak ya da doğal krem haline getirilerek sağlık ve güzellik açısından kullanılabilen lezzetli bir meyvedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ