OzelKadin.Net

Ağız Yaraları İçin Bitkisel Çözümler

264
26 Ağustos 2020 - 11:56
Gün içerisinde yediğimiz ve içtiğimizden keyif ve tat almamamıza sebep olan sağlık sorunlarından biri de ağzın içinde meydana gelen ağız yaralarıdır. Genellikle herkesin senede en az birkaç kez başına geldiği ve yaşam kalitesini etkileyen faktörlerden biri olan ağız yaraları, genellikle birkaç gün sürmektedir. Bazıları ise daha uzun süre ağızda kalmakta aynı zamanda kişiyi rahatsız etmeye devam etmektedir. Ağız yaraları neden olur ve ağız yaraları için bitkisel çözümler nelerdir aşağıda ayrıntılı şekilde verilmiştir.

Ağız Yaraları Neden Oluşur?

Ağzın içerisinde herhangi bir yerde ortası sarı ya da beyaz renkte olan yükseltiler olarak özetlenebilir. Ağız yaralarına aft da denmektedir. Ağzımızın içerisinde farklı sebeplerden oluşan doku bozuklukları olarak da tanımlayabiliriz. Bu ağız yaralarının oluşmasında birkaç sebep vardır. Ağız yaraları neden oluşur nedenleri şunlardır;

1- Ağız yaralarının oluşmasının en büyük nedeni ağız temizliğine gerekli önemin gösterilmemesidir. Dişler, gün içinde düzenli aralıklarda fırçalamalı, bunun yanında gün içinde ağızda oluşan bakterileri yok etmek için gargara yapılmalıdır. Bu uygulamalar yapıldığı takdirde ağız sağlığı önemli derecede korunmaktadır. Yapılmadığında ise ağız içinde yaralar ile karşılaşabilirsiniz.

2- Aşırı soğuk veya aşırı sıcak içecekler tüketildiğinde ağız yaraları oluşması için olanak sağlamış oluruz. Bunu yapmak yerine içeceklerinizin ılık olmasını beklemelisiniz.

3- Enfeksiyon hastalıkları ile mücadele ettiğinizde vücudunuzun direnci düşer ve ağzınız içinde bazı yaralar meydana gelebilir.

4- Düzenli ve uzun süreli antibiyotik kullanımları da ağız yaralarına yol açmaktadır.

5- Fazla yağlı, şekerli yiyecekleri ve asitli içecekleri fazla tüketmeniz halinde yani sağlıksız beslenmeniz sonucunda ağız yaraları meydana gelmektedir.

6- Son olarak ağız yaraları neden oluşur sorusunun yanıtına verilecek yanıtlardan birisi de depresyon, stres, aşırı kaygı ve endişe gibi nedenlerdir.

Ağız Yaralarına İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ağzın içinde oluşan yaraları evinizde bitkisel çözümler ile kolayca tedavi etmeniz mümkündür fakat ağız yaranızın önemli sağlık sorunlarından hangisine işaret ettiğini öğrenmek için öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Ağız yaralarına iyi gelen bitkisel çözümler ise;

1- Sirke

Gün içinde ağzınızı doğal sirke ile gargara yaptığınızda ağız içinde oluşmuş ve oluşacak olan yaralarınızın iyileşmesinde yardımcı olacaktır.

2- Maydanoz

Bolca demir içeren maydanozun yapraklarını sabahları çiğneyerek, maydanozun içinde bulunan vitamin ve mineraller ile ağız içindeki yaraları kısa sürede temizlemeniz mümkündür.

 

[affiliate_news id=”11632″]

 

3- Dut

Dut pekmezinin içerisine bir parça pamuğu batırıp ağız yarasının üzerine sürmeniz halinde yaranızın kısa süre içinde iyileşmesine fayda sağlayacaksınız. Bir başka benzer yöntem ise nar ekşisini aynı yöntemle yaranızın üzerine parmak yardımıyla sürmektir.

4- Kekik

Kekik, ağız yaralarına iyi gelen doğal çözümlerden bir tanesidir. Yalnızca yapmanız gereken 1 tatlı kaşığına yakın kuru kekiği yutmadan çiğnemektir. Ağız içi yaralarınızı geçirmekle beraber ağzınızda oluşacak yeni yaraları da engellemektedir.

5- Karanfil

Kekik gibi karanfilin de ağız içinde çiğnenmesi ağız yaralarına iyi gelen en doğal çözümlerden biridir. Hem ağız içindeki yaranın ağrısını uyuşturmakta hemde bakterilerin ölmesinde yarar sağlayacaktır.

6- Limon

Asidik yapıya sahip limon suyu da ağzınızı yaralardan temizlemektedir. Gün içinde limon suyuyla düzenli olarak gargara yapmalısınız.

7- Tuzlu Su

Diğer malzemelerin bulunmaması durumunda tuzlu su ile gün içinde gargara yapmak hem ağız yaralarının iyileşmesini sağlayacak hemde oluşmasını engelleyecektir. Bir çay bardağı suyun içerisine bir  tatlı kaşığı tuzu karıştırıp bu karışımla gargara yapabilirsiniz. İlk başta tuzlu su ağız yaranızı yakacak fakat birkaç defa uyguladıktan sonra yaralarınızın kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz.

8- Ayva

Antiseptik özelliğine sahip olan ayva, ağız yaraları konusunda oldukça etkilidir. Bir dilim kesilmiş ayvayı ağız yaranızın üzerine bastırmak ve yavaşça ovmak yaranızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

9- Karbonat

Ağız içi aftı için en yaygın olarak başvurulan yöntemlerden birisi de karbonat ile ağız yarasını ovmaktır. Karbonatı ağzınız içerisinde yer alan afta nazikçe sürmelisiniz. Hem aftın oluşturduğu ağrıyı ve acıyı alacak, hem de yaranın iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.