OzelKadin.Net

Adet Sancısı Nasıl Geçer Ne iyi Gelir ?

253
20 Ağustos 2020 - 16:28
Adet sancısı kadınlarda görülen menstrual döngü içerisinde yer alan normal bir ağrıdır. Tıp dilindeki ismi dismonere olarak bilinen karın içerisinde ağrılı kas krampları olarak yaşanan bu sancı, genç kızlarda %75, yetişkin kadınlarda %25 oranında görülmektedir. Bazı dönemlerde yoğun yaşanacağı gibi bazen de hissedilmez.

Bu dönem haricinde de pelvik ağrılar yaşanabilir. Âdet kanamalarından önce de başlayabilen ağrılar, kasıkta, karında, sırtta ve uyluklarda görülebilir. Bazı kadınlarda günlük aktiviteleri bile yaptırmayacak kadar ciddi bir ağrı olan adet sancısının derinlerde yatan farklı bir tıbbi rahatsızlığın nedeni olabilir.

Adet Sancısı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Genelde karnın alt kısmında ağrılı kas krampları şeklinde kendini belli eder. Bu ağrı bazen şiddetli spazmlar şeklinde kendini gösterirken, bazı zamanlarda hafif şiddette fakat uzun süreli hissedilebilir. Her adet döneminde aynı derece şiddetli ağrılar görülmeyebilir. Bir ay çok ciddi adet sancısı yaşanırken sonraki ay daha hafif geçirilebilir. Ağrı, karınla bel ve uyluklarda da ağrı görülebilir.

Sancı belirtilerinden diğerleri, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik ve ishal olarak sayılabilir. Normal şartlarda yaklaşık 12-24 saat sürebilir. Anormal durumlarda bu süre birkaç gün sürebilir. Âdet kanamasının yoğun olduğu dönemde ağrılar daha şiddetli olabilir. Ağrılı adet dönemleri genç kızlık döneminde genellikle daha şiddetli olur. Kadının evlenip çocuk sahibi olmasıyla ağrılar azalır, zamanla yok denecek seviyeye düşer.

Bu sancı vücudun doğal menstrüasyon sürecinin bir belirtisidir. Adet sancısı uterus denilen rahim duvarının kasılması nedeniyle oluşur. Adet dönemi sırasında her ay gerçekleşen bu döngüde rahmin içini kaplayan doku parçalanarak atılır. Bu güçlü hareketlerin yapılması için kasılmalar gerçekleşir. Kasılmalar sonucunda vücutta ağrıyı tetikleyen kimyasallar salgılanır. Bu kimyasallardan olan prostaglandin rahim kaslarının daha çok kasılmasını sağladığı için ağrıyı şiddetlendirir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer ve Türleri Nelerdir?

2 türü vardır. Birincisi adet döneminin doğal bir yan etkisi olan Primer Dismenore, ikincisi ise Sekonder dismenoredir. İkinci tür ise başka nedenlerden kaynaklı hastalıklar sonucu oluşur.

 

[affiliate_news id=”8776″]

 

Sekonder dismenore, normalde rahmin iç kısım dokusunu oluşturan hücrelerin rahmin dış kısmına çıkması ile oluşan endometriyöz süreci, rahmin iç kısmındaki kanserli olmayan tümörlü hücreler olan fibroidler ve iç üreme organlarına zarar veren enfeksiyonlardan olan pelvisin inflamatuar hastalıkları sonucu oluşur. Ayrıca rahmin içine yerleştirilen doğum kontrol yöntemi olan spiraller de adet sancısına neden olabilir.

Tiroit hastaları menstrual dönemi ağır geçirebilir, dolayısıyla adet sancısı bu dönemde şiddetli olabilir.

Bu sancı, genelde evde tedavi edilecek bir ağrıdır. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda evde uygulanan yöntemlerle geçmiyorsa, kadın hastalıkları uzmanı doktorlara muayene olunması gerekmektedir. Zira adet sancısı, farklı hastalıklardan kaynaklı da belirti gösteriyor olabilir. Bu durumda şiddetli ağrıları dikkate almalı, bunun bir işaret olabileceği gözden kaçmamalıdır. Jinekologlar birtakım testler uygulayarak adet sancısı nedenlerini araştırırlar.

Bu testlerde iç üreme organlarının görüntüsünü almaya yarayan ses dalgalarının kullanıldığı pelvis ultrasonu veya karında bir kesi açılıp içeri ince bir mikroskop sokularak yapılan laparoskopi işlemi uygulanır. Ayrıca ince bir teleskop vajinadan rahme sokularak da inceleme yapılabilir.

Evde uygulanan yöntemlerde bazen adet sancısı tam geçmese de azalması sağlanabilir. Ayakları sıcak tutmak adet sancısını azaltır. Yaz günü bile olsa ayakların soğukta kalmaması ve çorapsız gezilmemesi ağrıyı azaltır. Birtakım hafif egzersiz yapmak, ılık duş almak, karın bölgesine ya da ayaklara sıcak su torbası uygulamak, masaj ve ovma işlemleri adet sancısına iyi gelir.

Adet sancısı çekerken, bol su içmek, zencefilli çay, rezene çayı ve papatya çayı tüketmek de ağrının hafiflemesine yardımcı olan doğal yöntemlerdendir. Bütün bunlar uygulanmasına rağmen adet sancısı geçmiyorsa, doktorunuzdan yan etkisi az olan ağrı kesici tavsiyesi alabilirsiniz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.