Kapat

Adet Öncesi Akıntı

Adet Öncesi Akıntı

Adet öncesi akıntı kaç gün önce başlar sorusunun cevabı her kadına göre değişiklik göstermektedir. Vajinal akıntı oldukça normal kabul edilen bir durumdur. Bu akıntılara rahimde bulunan bezler yol açmaktadır. Bu akıntı sayesinde vajinada bulunan hücreler yenilenir. Vajinanın sağlıklı yapısını koruyabilmesine destek olur. Genellikle beyaz bir renge sahiptirler. Yanma ve kaşıntı gibi sorunlara yol açmaz. Adet dönemi öncesi adetiniz yaklaştıkça artan bu akıntı bir adet habercisi olarak düşünülebilir. Bazı kadınlarda bu belirtiler 10 gün öncesinden ortaya çıkabilirken, bazı kadınlarda birkaç gün öncesinde ortaya çıkmaktadır. Fakat adet öncesinde yaşadığınız akıntılar her zaman beyaz renkte olmayabilir. Kahverengi akıntıda görülebilmektedir. Kahverengi akıntının farklı nedenleri olabilir. Bunlardan ilki adet döngünüzün başlama ihtimalidir. Diğerleri aşağıda detaylarıyla açıklanmıştır.

Adet Öncesi Akıntının Nedenleri

Adet öncesi akıntı ne zaman başlar sorusunun net bir cevabı yoktur. Kimi kadınlar hiçbir adet belirtisi göstermezken kimi kadınlar çok ağır adet belirtileri yaşayabilirler. Adet öncesi akıntı adet belirtilerinin en hafif olanı sayılabilir. Tabi bu durum akıntının altında yatan başka bir neden olmamasına bağlıdır. Akıntı şeffaf görünümde ve normal sıklıktaysa endişeleneceğiniz bir durum yoktur. Fakat akıntıya eşlik eden yanma, kaşıntı gibi durumlar varsa enfeksiyon riskinden şüphelenmelisiniz. Adet öncesi dönemdeki akıntının hafif koyu renkte olması normal kabul edilmekle birlikte renginde çok ciddi değişiklikler varsa tıbbi bir yardım almanız gerekebilir. Sık antibiyotik kullanımı, doğum kontrol hapları, banyoda kullanılan temizlik ürünleri ve vajinal duş, vajinada tahriş gibi nedenlerde akıntıya yol açmaktadır. Bunların dışında poliplerin varlığı vajinal akıntıya yol açabilmektedir.

Polip Nedir?

Beyaz akıntı olması durumunda polip şüphesi ortaya çıkmaz. Diğer renk akıntılarda akla gelebilecek polip rahim içinde bazen rahim ağzında meydana gelen, genellikle iyi huylu kitlelerdir. Rahim içinde bir et parçası şeklinde olan polipin sebebi rahmin iç tabakasında meydana gelen kalınlaşmadır. Genellikle küçük olan bu polipler bazı durumlarda 10 cm’ye kadar büyüyebilmektedir. Ciddi bir sağlık sorununa yol açmayan bu polipler adet düzeninin bozulmasına sebep olabilirler.

Adet Öncesi Sarı ve Yeşil Akıntı

Vajinal akıntı bazı durumlarda anormal olarak kabul edilir. Altta yatan farklı sorunlar nedeniyle vajinal akıntılar yaşanabilmektedir. Akıntının renginden normal ya da anormal olduğunu anlayabilirsiniz. Beyaz akıntı dışında, akıntının rengi sarı ve yeşil olabilmektedir. Bu renk akıntılar enfeksiyon şüphesini doğurmaktadır. Bu duruma aşağıda açıklayacağımız enfeksiyonlar yol açabilir.


Mantar Enfeksiyonu

Mantar enfeksiyonu çoğu kadında yaygın olarak görülen bir sıkıntıdır. Akıntı, mantar olması durumunda peynirimsi bir şekilde meydana gelir. Normal şartlarda mantar hücreleri vajinada yer almaktadır. Ancak bu hücrelerde meydana gelen bir dengesizlik durumunda zararlı mantar hücrelerinde çoğalma meydana gelebilir. Vajinal mantar yanma, kaşıntı, tahriş gibi problemlere yol açmaktadır. Genellikle tedaviyle birkaç gün içerisinde iyileşmektedir.

Trikomoniyaz

Akıntıda çürük kokusu ve köpüklü bir görünüm olması halinde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmış olabilirsiniz. Bu nedenle acilen bir kadın doğum uzmanından destek almalısınız. Adet öncesi akıntı ne zaman başlar diye düşünürken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta akıntının gerçekten adet habercisi olup olmadığını anlayabilmektir. Trikomoniyaz cinsel yolla ve hijyenik olmayan banyo, tuvalet gibi ortamlardan bulaşabilir. İlişki sonrası ağrı yaşanmasına neden olur.

Göğüs Sarkıntısı Neden Olur

Bu enfeksiyondan korunmak için banyo ve tuvalet gibi ortamlarda temizliğe dikkat etmeli, cinsel ilişki sırasında korunmaya özen göstermeli, iç çamaşırı ve pantolon gibi kıyafetlerinizi başkalarıyla paylaşmamalısınız.

Klamidya

Klamidya bir bakterinin yol açtığı cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Akıntı, kanama, yanma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Vajinozis

Yeşil ve sarı renkli akıntı vajinozis belirtisi olabilir. Vajinada bulunan bakterilerin çoğalması sonucu oluşmaktadır. Tehlikeli bir rahatsızlık olmamasına rağmen rahatsız edici noktalara ulaşabilir. Bu nedenle jinekolojik bir muayene ile gerekli tedavi sağlanmalıdır.

Dikkat Edilecek Noktalar

Beyaz akıntı dışında yaşadığınız akıntılara karşı dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar:

  • İlk olarak vajinal temizliğinizi doğru bir şekilde yapmalısınız.
  • Su dışında temizleyiciler kullanılmaması gerekmektedir.
  • Sabun, jel gibi ürünler vajinal dengenin bozulmasına neden olarak zararlı bakterileri arttırabilirler.
  • Kokulu ped kullanımından kaçınmalısınız.
  • Adet dönemlerinizde pedlerinizi sık sık değiştirmelisiniz.
  • İç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz.

Bir cevap yazın