OzelKadin.Net

2200 kalorilik hamile diyeti

1.058
01 Haziran 2020 - 0:10
Hamilelik dönemi bir kadının yalnızca kendini değil, başka bir canlıyı da düşünerek geçirdiği yeni bir deneyimdir. Bu dönemde kadınların en büyük şikayetlerinden biri de kilo almak ve çatlak oluşumlarıdır. Öncesinde hamile kadınlar kendilerini daha az önemseyip ani kilo alımları yaşayabilmekteydi. Fakat özellikle ünlü insanların hamilelik dönemlerindeki fit görüntülerinin ortaya çıkmasıyla kadınlar bunun mümkün olduğunu fark etti.

Hamileyken Zayıflamak İstiyorum

Birçok kadın hamilelik döneminde alacağı kilolardan ötürü hayatlarını kabus tadında yaşamaktadır. Hamileyken kilo almadan, sağlıklı bir süreç geçirmek mümkündür. Bu sayede doğumunuz da kolaylaşacaktır. Hamileyken zayıflamak istiyorum diye düşünebilirsiniz, fakat vücudunuzda bir canlı daha olacak ve bu dönemi zayıflamak üzerine değil de formda kalmak üzerine şekillendirirseniz daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Fit annelerin doğum yaparken daha az sıkıntıyla karşılaştığını da söyleyebiliriz. Fazla yağlanma, hamilelik sonrasında da baş edilemez bir aşamaya gelebilir, bu sebeple çok fazla ve sağlıksız beslenmek hem bebeğinizin sağlığını hem de sizin sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

2200 Kalorilik Hamile Diyeti

Bir insanın gün içerisinde aldığı toplam kalori 1200-1600 arasında olduğunda formunu ve sağlığını koruyabilmektedir. Kilo almak istemeyen insanlar da genellikle 1200 kalorilik diyet listeleri hazırlayıp, onları uygulamaya çalışırlar. Fakat hamilelik bambaşka bir süreç, iki can için tüketmek durumundasınız. Hamile olup, büyük kilolar almak istemeyen kişiler içinse günlük 2200 kalorilik bir beslenmenin yeterli olacağı bilimsel olarak ifade edilmiştir. 2200 kalorilik hamile diyeti sizin endişelerinizi tamamen ortadan kaldıracak ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizi sağlayacaktır. Fakat bu diyeti doktorunuza da belirtmeniz ve onun desteğini almanız da çok önemlidir. Hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için günlük gereken mineral ve vitaminleri almak zorundasınız çünkü. Şekeri mümkün olduğunca meyvelerden almaya özen göstermelisiniz. Yapay şeker alımı sağlığınızda olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

 

[affiliate_news id=”11388″]

 

2200 kalorilik hamilelik diyetini belirli aşamalarla paylaşmadan önce hamilelik döneminde beslenmenizi diyet olarak değerlendirmek yerine sağlıklı beslenmek olarak algılayabilirsiniz. Aman kilo almayayım diye beslenmenizi düzensiz ve yetersiz seviyede tutarsanız sorunlar yaşayabilirsiniz. Doktorunuzdan da yardım alarak, günlük tüketmeniz gereken vitamin, mineral oranını belirlemelisiniz. 2200 kalorilik hamile diyeti bu doğrultuda şekillenmelidir. Bilime güvenirsek, sağlığımızı daha az riske atmış oluruz. Bu sürecin en önemli mimarları siz ve doktorunuz olacaktır.

Hamilelikte Diyet Listesi

Hamileyken formda kalmak, tükettiklerinizle doğrudan bağlantılıdır. Birçok kadın hamilelikte diyet listesi arayışı içerisine girmektedir. Biz de sizin için uzmanların da tavsiyesiyle hazırlanmış olan günlük ve haftalık tüketmeniz gerekenleri listelemek istiyoruz.

Sabah Tüketilmesi Gerekenler

 • Yaklaşık 3 dilim kepek ekmeği veya tam tahıllı ekmek, ekşi mayalı da tercih edebilirsiniz.
 • Yaklaşık 100 gr beyaz peynir, 2 kibrit kutusu büyüklüğüne tekabül etmektedir.
 • 1 veya 2 adet haşlanmış yumurta, yumurta kararında tüketildiğinde kilo yapan bir gıda değildir.
 • Domates (alerjiniz yok ise), salatalık ve çok az maydonoz (fazlası zararlı olabilir). Diğer yeşillikleri de tüketebilirsiniz fakat onların tüketimi için alerji testi yaptırmanız iyi olacaktır.
 • 2 veya 3 tatlı kaşığı bal ya da doğal içerikli, şekersiz reçel tüketebilirsiniz.

Ara Öğün Olarak Tüketilebilecek Gıdalar

 • 1 adet büyük veya 2 adet küçük muz.
 • 9-12 adet arasında fındık, badem, fıstık, kaju gibi çerezler. Aşırıya kaçılmamalı dikkat.
 • 1 adet elma.
 • 1 su bardağı süt.
 • Maksimum 4 adet ceviz.
 • Çikolata (İçeriğinde sağlıksız madde bulunmamalıdır.)

Ara öğünlerde bu listeden 2’şer tanesini seçip tüketmelisiniz.

Öğle Vakti Tüketilmesi Gerekenler

 • Sade makarna, az yağlı pirinç veya bulgur pilavı.
 • 1 adet meyve.

Akşam Tüketilmesi Gerekenker

 • Yaklaşık 300-350 gram ızgara kırmızı et, beyaz et veya balık.
 • Zeytinyağlı, yeşillikli salata.
 • 1 dilim kepek, çavdar ekmeği veya tam tahıllı ekmek.
 • 1 bardak asitsiz, doğal şekerli olabilecek içecek. Tercihen ayran, az tuzlu.
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.