OzelKadin.Net

2019 SSK Doğum Parası Nedir Nereden Talep Edilir?

131
03 Mayıs 2019 - 0:02
Doğum yapan annelerin talep edeceği maaşa doğum parası denir. Bu ücretlerde ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla ödenmektedir. Anne veya baba tarafından yapılan müracaatlarla birlikte 2015 yılından beri bu ödenek sağlanmaktadır. Her yıl biraz daha katlanarak ilerlemektedir. Düzenli olarak yatırılan maaşlar PTT yoluyla ödenmektedir. Bu yardımı talep ettiği sürece tüm anneler alabilirler. Sadece doğum değil, süt parası ve çalışanlar için ödemeler yapılmaktadır. Başvuru yapmamanız halinde bu olanaktan yararlanamazsınız. Yapmanız gereken temel kural ilk olarak gerekli olan bilgileri gerekli mercilere götürmek olacaktır. Doğum parası, diğer ödemelerden daha farklı bir ödenek kaynağıdır. Diğer ödemelerle karıştırılmaması gerekmektedir. Bu yardımı en zengin kişiler bile otomatikman hak ederler. Talep etmeleri durumunda yasal olarak hesaplarına aktarılır.

SSK Doğum Parası Nedir? Nereden Tahsil Edilir?

Hamile bir hanım herhangi bir işte doğum önce ve sonrası olmak üzere en az 8 hafta boyunca yasal izin hakkına sahiptir. Yani işveren kendi istediğiyle çalışanı işten çıkartamaz. Bebek ve anne sağlığı düşünülerek, çalışılmayan günler devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu karşılama sayesinde anne daha sonra engele takılmadan bıraktığı işine devam edebilir. Doktor raporuyla sabitlenen bir belgeyle doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam edebilir. Bir anne bu kolaylık ve maddi yardımdan yararlanmak için başvuru yapmak mecburiyetindedir. Doğum parasından faydalanmak için anne ve bebek sağ olarak bulunulması zorunluluğu bulunmaktadır.

Doğum parasından faydalanabilmek için gerekli olan iki koşul bulunmaktadır. SSK’lı anne ya da babaya ödenen maaştır. Birde çalışan SSK’lı anneye ödenen çalışamaz maaşı. Bu iki seçenek dışındaki ödemeler, farklı nitelik ve durumlara göre şekillenmektedir.

SSK’lı anne ya da babaya ödenen maaş, süt parası adı altında emzirme ödeneği uygulanır. Yani eşi çalışmasa da evde SSK’lı olan bir eş bu yardımdan faydalanmak için yeterlidir. Bu koşullara uygun olan herkes bu imkandan yararlanabilir;

  • Analık sigortasından yararlanmakta olan hanımlar
  • Sigortalı olmasa da sigortalı olan erkeğin başvuru yapması durumlarında
  • Resmi olarak kayıtlarda 5510 sayılı kanunda sabitlenmiş bulunmaktadır

Başvuru işlemi bitirdikten sonra gelecek olan para banka hesabına yatmayacaktır. Direk olarak kayıt altında bulunan kişinin adına PTT yoluyla aktarım yapılacaktır. Belirlenmiş bir tarih yoktur, size göre şekillenecektir.

İkiz Çocukları Olanlar İçin Doğum Parası Ne Kadardır?

İkiz bebekler hakkında bilinmesi gerekenlerin başında sadece rakam farkı vardır. İlk olarak doğan çocuk için 300, ikinci bebek için 400 toplam 700TL olarak ödemenizi alırsınız. Eğer daha önceden bir çocuğunuz varsa, doğacak olan ilk çocuk için 400 diğeri için 600 toplam 1000TL kadar miktar ödenmektedir.

[affiliate_news id=”9234″]

Doğum yardımı almak için zorunlu olarak başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Otomatik olarak aktarılan bir ücret değildir. Bu nedenle takip edilmeli ve ilgilenilmesi gerekir. Aksi takdirde hiçbir ödeme yapılmayacaktır.

Doğum Yardımı Almak İçin Kriterler Nelerdir?

Doğum parası almak için gerekli koşullar için temel olan anne ve bebeğin hayatta olmasıdır. Birinci husus bu olacaktır. Bu evreden sonra yasal olarak tüm anneler ödenmesi gereken maaşı hak ederler. Herhangi bir sınıfsal denge gözetilmez. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması durumunda, yukarıda belirtmiş olduğumuz miktarlara ulaşabilirler. Doğum yapan annelerin talep edeceği maaşa kesinti ve haciz uygulanamaz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.