OzelKadin.Net

2019 Emzirme Ödeneği Ne Kadar Süt Parası Nasıl Alınır?

251
22 Nisan 2019 - 0:13
Emzirme ödeneği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm annelerin devlet tarafından hak görülen bir durumdur. Doğum yapmış olmanız ve gerekli evrakları, bilgileri gerekli mercilere ulaştırmanız yeterli olacaktır. Devlet tarafından çocuk sahibi olanlara destekler her sene katlanarak devam ediyor. Bu süreçte artık normal bir asgari maaştan daha fazla gelir elde etmek mümkün. Yeni yılla birlikte %26 seviyesindeki ücret zammı en çok süt parası gibi ödemeler alacak ailelerin oldukça işine yarayacaktır.

En öne çıkan ödemelerin başında süt parası, doğum parası ve çocuk parası olarak biliniyor. Bu bilgiler ışığında uygun görülen bilgileri, ulaştırmayı başaran tüm anneler bu haklardan yeteri kadar faydalanacaklardır. Her yeni yıl biraz daha rakamların artmasına ve gelecek adına daha umutlu düşüncelere neden olmaktadır. Bebek masrafları sanıldığından çok daha fazla ve hesap yapıldığında her ailenin taşıya bileceği bir durum değildir.

Süt Parası Nedir?

Yeni bebek sahibi olan tüm çiftlerin yakından merak ettikleri bir konu olan süt parası nereden alınır sorusunun cevabını hazırladık. Böyle bir devlet desteğinden yararlanmak için öncelikle, gösterilmekte olan çalışmalar neticesinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Doğumdan hemen sonra müracaat zorunlu değildir. Daha ileri tarihlerde de gerekenler yerine getirilebilir.

Çocuk sayısı çok önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Tek bebek sahibi olanlar bu yıl için 300, ikiz çocuk sahibi olanlar içinse 600, üçüzler için 700 TL ödeme yapılmaktadır.

2019 yılında ödenecek süt parası miktarı 178 TL olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki sadece doğum yapılması bu imkanlardan yararlanmak için yeterli değil. Otomatik olarak bu haklara sahip olsanız da talep edilen evraklar söz konusu olacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu adrese ulaşamamanız durumunda kaymakamlıklarda işlemlerinizi halletmeye yeterli olacaktır.

Süt parası için istenilen resmi bilgiler, genel olarak annenin adı, soyadı, bebeğin adı ve soyadı gibi kayıt altında tutulması gereken evraklara dayanmaktadır.

Emzirme Ödeneğinden Faydalanmak Koşulları Nelerdir?

İlk olarak bilmemiz gerekenlerin başında SSK’lı olanlar için geçerlidir. Sadece annenin SSK kurumunda kayıtlı olması yeterlidir. Babanın SSK çalışanı olması da bu fırsattan yararlanma şansı doğurmaktadır. Sosyal Sigortalar kurumun sağladığı bir olanaktır. Bunun dışında talep edilen birkaç gerekçe daha var.

[affiliate_news id=”9234″]

Analık sigortası yaptıran anneler direk olarak gereken bilgileri sisteme ulaşmasını sağlayarak bu fırsattan yararlanabilirler. Sigortası olmasa da doğum yapan annenin, eşinin sigortalı olması da yeterli olmaktadır.

Bu durum 5510 sayılı kanunla sabitlenmiştir. Yasaya göre aylık gelir beyanı bulunan anne veya baba bu ödemeye almaya hak kazanır.

Süt Parası Almak İçin Nereler Başvurulması Gerekir?

Süt parası talep edilecek birinci adres Aile ve Sosyal Politikalar binasıdır. Daha sonra il merkezindeki Sosyal Yardımlaşma dernekleri veya ilçede iseniz kaymakamlıklar aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Bunun için hazırlamanız gereken bir evrak söz konusu olacaktır. Bilinmesi gereken temel kavram başvuru yapmak için bebeğinizin nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Ayrıca online olarak yapılacak tüm çalışmaların işlem sokulması için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Resmi kayıtlar altında tutulan bilgilerin uyumluğu sağlandıktan sonra anca maaş alabilirsiniz. Durum hakkında bir sorun yaşanmıyorsa almanız gereken ücretler, PTT aracılığıyla ulaşılmaktadır. Sistem üzerinde bir değişme söz konusu olmadıysa her ayın 14’üne kadar ücretlerin yatırıldığı bilinmektedir. Emzirme ödeneğinden faydalanmak için bilmeniz gerekenler bunlardır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.