OzelKadin.Net

2 Yaş Sendromu Nedir?

65
25 Ağustos 2020 - 23:44
2 yaş sendromu çocukların artık bir şeyleri yapabildiğini, bebeklikten çıktıklarını ve kendini bir birey olarak gördükleri dönemdir. Bu sendrom 1,5 ile 3,5 yaşları arasında görülür ve çocukların ailesini gerçekten çok yorar. Bu sendromu yaşayan çocukların ailesi, bu durumu iyi öğrenmeli ve ona göre bazı şeyleri uygulamalıdır.

2 Yaş Sendromu Belirtileri

-Çocuklar bu dönemde çoğu kişinin yardım teklifini reddeder ve kendi başına yapmaya çalışır.
-Bu yardımları reddetmesi ona zarar verir. Kendisi o şeyi yapamazsa daha çok sinirlenir ve agresifleşir.
-Çocuklarınız sizden bir şey istediğinde bu isteğin üzerinden biraz zaman geçerse çocuğunuz size sinirlenir. Bu istekleri daha sonra yapmak yerine reddederseniz de aynı tepkiyi alacaksınız.

 

[affiliate_news id=”9572″]

-Siz çocuğunuza bir şey teklif ettiğinizde veya başka bir şey sorduğunuzda size olan cevabı ilk başta hayır olacaktır.
-Bazı yerlere şiddet uygulama ve ısırma gibi davranışlar gösterebilir.
-Genelde bir isteği yapılmayınca ağlayarak bunu size dayatmaya çalışırlar. Fakat bu dönemde ağlamak çocuklara az gelir. Yerlere yatıp sinir krizleri geçiriyormuş gibi yapabilirler. Bunu bir güçlülük ifadesi olarak algılarlar.

2 Yaş Sendromu ile Başınıza Gelebilecekler

-Bu dönemde çocuğunuzun davranışları ve kararlılığı nedeniyle bir yere vaktinde varmanız çok zordur. Eğer kendi istemediği bir yere gidiyorsanız bunu daha da sıkıntılı hale getirecektir.
-Bir yere giderken tam onu ikna ettiğiniz anda evden bir şey almak veya bırakmak ister. Bunu halletmek için eve girer ve sizi biraz daha yorar. Daha sonra tekrar kapıya kadar geldiğinizde ise farklı bir ayakkabı veya mont giymek ister. Sizi sürekli oyalar ve kendi istediklerini yaptırmaya çalışır. Bazen de çıkarken karnı acıkır ve yemek ister. Bu durum diğer durumlara göre daha çok vakit kaybettirir. Yemeğini yerken ona öğrettiğiniz gibi yemeye bilir. Kendi isteğine göre her tarafını pisletip dağıtabilir. Bu size daha da zarar verir.

Bu ve bunun gibi durumlara gelmeden önce bir uzmandan destek almalısınız. Bu durumlarda nasıl cevaplar vereceğinizi, ne gibi önlemler alacağınızı, nasıl davranacağınız bir uzmandan öğrenmelisiniz.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.