FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Magazin Haberleri 12 Şubat 2016 277 Görüntüleme

Chanel İsmi Nereden Geliyor?

?

Parfüm markası ismini, kendisine ithafedilen kişininsoy  isminden alıyor.  Gabrielle Bonheur Chanel ,1983 yılında Güney Fransa’nın Saumur şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Hemen herkesin olduğu gibi , dünyayı yerinden oynatan şeylere imza atan pek çok isim gibi onunda çocukluğu dramlarla dolu. Bu dramlara değinmek gerekirse 7 kişilik fakir bir ailede dünyaya gelmiştir, 6 yaşında annesinin vefatı ile daha küçük yaşta annesiz kalmıştır ve üstüne üstlük anneyi kaybettiği gibi babasını da ardından kaybetmiş fakat bu kayıp ölüm değil, baba aileyi terk etmiş ve sahipsiz kalan Chanle kendini bir yetimhanede bulmuştur. Küçücük bir kız çocuğu için bunlar yeterince ağır durumlar fakat hayat hep bu şekilde talihsizliklerle gitmezdi ve gitmemesi gerekiyordu küçük Chanel a göre…

Yetimhanede dikişi dikmeyi öğrenen Gabrielle Bonheur Chanel yani bizim bildiğimiz adıyla Coco Chanel, bu sayede mağazalara bu yeteneği ile girip uzun süre terzi yamaklığı yapmıştır. Bu sayede el becerisi iyice gelişmiş ve çok şey katmıştır ona. Artık bir genç kız olan Coco Chanel’in şapkalara ayrı bir merakı varmış ve o dönemde şapka kadın giysisinin en önemli parçasından öte bir . sosyal statü göstergesi. Coco Chanel de ayrı bir merak salmış bu şapka işine. Kendi fakirliğini, kötü kaderini göz önünde bulundurursak Coco Chanel’in tasarlanacak güzel şapkalarla kendi statüsünü değiştirmek istemesini kolayca anlayabiliriz.

Coco Chanel başlangıçta arkadaşları için şapka yapmış. Kısa sürede herkes ondan şapka yapmasını isteyince dikişteki ustalığını tasarımla bütünleştirip, ilk kendi özgün tasarımını 1908 yılında hazırlamış. Eli biraz para görünce 1909 yılında Paris’te bir apartmanın zemin katında şapka tasarlayıp satmaya başlamış. Bulunduğu bina Fransa’nın elit tabakasının buluştuğu bir yer olunca ve Coco Chanel’in tasarımları da hayal ettiği lüks yaşama çok uygun olunca o güzel geleceği sağlayacak şeyler bir araya gelivermiş.

Coco Chanel o dönemde kapısına Chanel Tarzı anlamına gelen “Chanel Style” yazısını koymuştu ve sanılanın aksine bu elit tabakanın dikkatini öyle abartılı tasarımlarla çekmiyordu. Tasarımları yalın ve sadeydi ancak öyle detaylar kullanıyordu ki bu detaylar onun tasarımlarını eşsiz kılıyordu. Dönemin elitlerinin istediği bu olsa gerek ki hem ciddi bir müşteri kitlesinin hem de Arthur Capel’in dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Arthur Chapel Coco Chanel’deki girişimci iş kadını ruhunu ve tasarım becerisini fark edince ona bir şans vermeye ve destek olmaya karar verdi. 1910 yılında Paris’te Cadde Cambon üzerinde bir mağaza açmasına ön ayak oldu. Coco Chanel 1913 yılında Deaville’de ki yeni mağazasını açtı ve sonradan gördüğü ilgiye kendisinin de çok şaşıracağı ilk kadın spor giysisi koleksiyonunu burada görücüye çıkardı. Erkek modasından ilham alan ve kadınları hapseden dar korseleri rafa kaldıran Coco Chanel siyah rengin modaya asil bir renk olarak katılmasında öncü oldu. Siyah bir erkek rengiydi. Kadınlar ancak yaz tuttuklarında siyah giyerlerdi. Ancak Coco Chanel bu konudaki o büyük tabuyu yıkarak siyah mini elbisesini tasarladı ve siyah mini elbise Coco Chanel markasının bugün bile anılan bir sembolü haline geldi.

Buraya kadar okuduklarınızdan zannetmeyin ki Coco Chanel hep zengin elitleri düşünen biri oldu. Hayır! Özellikle Birinci Dünya Savaşı’nın ağır etkilerine maruz kalan ve fabrikalarda çalışmak zorunda olan kadınları düşünerek tasarladığı kıyafetlerin yapısı onun bu konudaki hassasiyetinin en iyi örneğidir.

1921 yılında Coco tasarımcısı Ernest Beaux ile yeni bir koku icat etmek üzere anlaştı. Bu parfümün adının neden Chanel No. 5 olduğunu biliyor musunuz? Çünkü Ernest Beaux Coco Chanel’e 1-5 ve 20-24 arası iki seri sundu. Coco Chanel en çok 5 numaralı kokuyu beğendi. Aslında mesele 5’in kokusunu daha çok beğenmesi değildi. Coco Chanel defilelerini her yıl 5. ayın 5. gününde başlatıyordu ve 5 rakamının kendisine şans getireceğine inanıyordu. Coco Chanel, Chanel No. 5 için basit bir şişe tasarımı yaptı. Çünkü onun için şişenin kendisi değil içindeki önemliydi. Aslında bu tüm kadınlara verdiği bir mesajdı. Her şeyi giyebilirsiniz, ancak önemli olan içindeki, yani sizsiniz.

Chanel No. 5 uzun yıllar sevilen bir koku oldu ancak yıllar içerisinde popülerliğini kaybetti. Satış rakamları pek iyi değildi. 1922’de çıkan Chanel No.22, 1924’te piyasaya çıkan Cuir De Russie, 1925’de tanıtılan Gardenia ve 1926’da çıkan Bois Des Iles beğenililmişlerdi beğenilmesine ancak hiçbiri Chanel No. 5 gibi ses getirmemişti.

Özetle Chanel No. 5’in popülaritesinin azalmasıyla birlikte Coco Chanel parfüm alanında yakaladığı ivmeyi kaybediyordu. Ancak elbette rüzgar yön değiştirdi ve Chanel No. 5 tekrar popüler oldu. Hem de kimin sayesinde biliyor musunuz? Marilyn Monroe sayesinde! Olay şöyle gelişiyor: Bir röportaj sırasında röportajı yapan gazeteci Marilyn Monroe’ya “Uyumak için ne yaparsınız?” diye soruyor. Marilyn Monroe hiç beklenmedik bir şekilde “Chanel No. 5’in bir damlasını koklamam yeterli” cevabını veriyor. İşte bu söz, hele hele Marilyn Monroe gibi bir moda ve güzellik ikonunun ağzından çıkan bu söz Chanel no. 5’in kaderini değiştiriyor ve onu tekrar sahneye davet ediyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com